ELMADAĞ YEMEĞİ TİRİT

TİRİT

 

Ankara'nın en kışı sert ve yemekleri özellikle ekmeği en güzel bölgesi galiba Elmadağ.Ekmeğine tandır deniyor ama lakabı "tavşan öldüren".

Bu lakabın şöyle bir hikayesi var Çoban yemek molası vermiş tandırını ve katığını yerken bakmış bir tavşan önünden ğeçiyor.Kısa günün karı eve şu tavşanı götürsem ne iyi olur diye düşünmüş ama ne tüfeği nede etrafta tavşana atabileceği bir taş var o da tandır ekmeğini zavallı tavşana atınca tavşancık orada ölüvermiş:anlayın artık ne kadar sert olduğunu.Kışlık bir ekmektir üzeri bezlerle kaplanır ve uzun süre bozulmadan bekletilebilir.

 

 Bütün yörelerde tirit var bildiğim kadarıyla ekmeği değerlendirmenin çok güzel bir yolu.Size anlatacağım tarif Elmadağ ekmeği olmadan malesef olamayacak bir yemek ama yemek kültürünüze birde Elmadağ tiridi eklensin yolunuz oralardan geçerse satın alabilirsiniz .

 

Malzemeler


Yarım kilo kuşbaşı dana et

2 Domates,2,3 biber,2 kaşık salça

1- 1,5 litre su

tuz karabiber

Elmadağ tandır ekmeği

2 kaşık margarin ve ayçiçek yağı

 

Yapılışı

Derin bir tencerenin içine ayçiçek yağı konulur.Üzerine kuşbaşı doğranmış biber atılır.Rengi dönüp kızarınca yine küp küp doğranmış domates ve salça ile birlikte kavrulur.Üzerine suyun tamamı eklenir o kaynerken başka bir tencereye 1 kaşık yağ ve kuşbaşı doğranmış etler atılıp bir müddet kavrulur.İyice yumuşamış olan etler domatesli biberli kaynayan suya katılır etler bi 15,dk orada pişer. Artık iyice pişmiş olan etli sos küp küp doğradığımız tandır ekmeklerinin üzerne boşaltılır.Yemeğin aşırı sıcaklığı geçene kadar zaten ekmekler suyunu çeker sizede bu değişik ve güzl yemeği yemesi düşer

afiyet olsun

 

ANNE KAZ SİTESİNDEN ALINTIDIR

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !