Habur çatlağı 'ayar'ı bozdu

HATİP Dicle’nin, “İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ahmet Türk’e ‘Hakim ve savcıları ayarladım. PKK’lılar geçecek’ diye söz verdi” şeklindeki açıklaması, kendilerini Kürtlerin temsilcisi gibi göstermeye çalışanların arasındaki ayrışmayı da ortaya çıkardı.
Demirtaş ve Türk’ün yalanlama yarışı...
ÖNCE sessiz kalan Türk ve BDP lideri Demirtaş sonradan yalanlama gayretine girdi. Gelişmeler hem eski DTP ile BDP arasında, hem de bu grupların PKK ile aralarında ciddi görüş ayrılıkları olduğunun göstergesi olarak değerlendirildi.


Aralarına dağdan inenler girdi
Eski DEP milletvekili Hatip Dicle’nin, “İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın, kapatılan DTP’nin lideri Ahmet Türk’e, Kandil ve Mahmur’dan gelen 34 PKK’lının bırakılacağı sözünü verdiğini” iddia etmesi kendilerini Kürtlerin temsilcisi gibi göstermeye çalışan terör örgütü destekçileri arasındaki ayrışmayı su yüzüne çıkardı. Dicle’nin sözleri tartışma yaratırken, kapatılan DTP’nin lideri Ahmet Türk, İçişleri Bakanı Atalay’la 15 Ekim 2009’da yaptıkları görüşmeye açıklık getirdi. Ahmet Türk, “gelecek gruba olumlu yaklaşımın, açılımın seyri açısından olumlu olacağını” Bakan Atalay’a ilettiklerini kaydetti. Atalay’ın ise heyete, “Açılımın sürmesi için, bu sürecin sancısız geçmesi için çaba gösteriyoruz. Siz de çaba gösterin. Barış sürecinin devam etmesi için hepimiz duyarlı olmalıyız” dediğini anlatan Türk, “Atalay, ’Hâkim savcı ayarlandı’, ’gelenler bırakılacak’ gibi bir şey söylemedi” dedi. BDP lideri Selahattin Demirtaş’tan da Dicle’ye yalanlama geldi. Demirtaş, “Hiçbir yetkili ve hakim-savcı ile görüşme yapılmamıştır” dedi. Öte yandan, Diyarbakır Cezaevi’nde tutuklu bulunan kapatılan DEP’in eski milletvekili Hatip Dicle, avukatı aracılığıyla yaptığı açıklamada, Habur’daki uygulamaların doğru olduğunu söyledi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !