KAHPELİĞE KİM DUR DİYECEK

Tatbikatta gemimizi vurup 5 askerimizi şehit eden, Mehmetçiğin başına çuval geçiren, elçisi Türkiye’ye küfreden ABD, yine pişkinliğe vurdu: Unutun gitsin!
AMERİKA’nın ardı arkası kesilmeyen kahpelikleri, infial yaratacak noktaya gelmeye başladı. Ege’de 1992’deki bir tatbikat sırasında ‘yanlışlıkla’ Muavenet adlı fırkateynimizi vurup 5 askerimizi şehit eden, Irak’ta Türk askerinin başına çuval geçiren sahte dost ve müttefik ABD’nin çirkinliklerine her gün bir yenisi ekleniyor.
TÜRK halkının sabır sınırını test eder gibi bir görüntü veren ABD kaynaklı son skandal Katar’da yaşandı. Başbakan Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Clinton’ın görüşmesini ‘çok uzadı’ bahanesiyle sille tokat kesmeye kalkan ABD’li diplomata, Ankara Büyükelçisi görünümlü CIA ajanı James Jeffrey de arka çıktı: Unutun gitsin.


ABD’ye kim dur diyecek
Firkateynimizi vuran, Türk askerinin başına çuval geçiren sahte dost ve müttefik ABD’nin çirkinliklerine bir yenisi daha eklendi. Katar’da Erdoğan-Clinton görüşmesi sürerken, ABD elçisi kapıyı yumrukladı. Kahpeliğe sessiz kalındı
Haber:Fatih ERBOZ

Ege’de gemimizi vuran, Irak’ta Mehmetçiğin başına çuval geçiren ABD’nin kahpeliklerinin ardı arkası kesilmiyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un Katar’daki görüşmesi uzayınca sinirlenen ABD’nin Doha Büyükelçisi Joseph LeBaron, kapıyı yumruklayarak içeriye girmek istedi. Bunun üzerine Türk görevlilerce uyarılan LeBaron, “Bu görüşme bitmeli. Katar Şeyhi ile görüşme daha önemli” deyince Büyükelçi Fuat Tanlay’la tartıştı. Olayın tanıklarından Başbakanlık Basın Müşaviri Kemal Öztürk, “Zaman geciktiği için LeBaron kontrolünü kaybetti” dedi.

İktidardan kaynaklanıyor
Türkiye’nin ABD ile ilişkilerinde tek taraflı ödünler vermesi tepki topladı. Türkiye’nin eski Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir, Türkiye’nin ABD ile ilişkilerinin dalgalı bir eksen üzerinde seyretmesinin dış politika parametrelerinin iyi belirlenmemesinden kaynaklandığını ifade ederek şunları söyledi:

Diplomatik manevra
“ABD’nin dünya üzerindeki konumunu iyi hesap edersiniz, yine bu doğrultuda ulusal çıkarlarınızı iyi çizmişseniz, sorunları ortadan kaldırma imkanına sahip olursunuz. Burada önemli olan sınırları iyi çizilmiş, kararlı bir dış politikanın benimsenmesidir. Bunun da başta ABD olmak üzere, diğer ülkelere diplomatik üslup içerisinde söylenebilmesidir. Türkiye’de iktidar bunu tam olarak yapamadığından dış politikada sorunlar yaşanmaktadır.” Türkiye’nin ABD ile ilişkilerinde dost ülke, müttefik ülke gibi kavramların ABD tarafından kullanılmasının diplomatik bir manevra olduğunun bilinmesi gerektiğini kaydeden Kandemir,  “Günümüzde artık diplomatik kavramlar duruma ve şarta göre kullanılmaktadır. Eğer ABD’ye karşı dik, kararlı, sınırları iyi çizilmiş bir politikanız varsa, bunu da diplomatik üslupla iletebiliyorsanız sorun kalmaz. Türkiye bu noktalarda sıkıntı çekmektedir” şeklinde konuştu.

İlişkilerin ipini kaçırabiliyoruz
Kandemir, sözlerini şöyle tamamladı. “Kendi kararınızı kendiniz veriyorsanız bunu diplomatik üslupla ifade edebilirsiniz. Biz mevcut konularda hazırlıksız olduğumuz için dertlerimizi, isteklerimizi, ulusal çıkarlarımızı sağlam zemine oturtup, karşı tarafa iletemiyoruz. O zaman da ABD ile ilişkilerin ipini kaçırabiliyoruz.”


Tatbikat sırasında Muavenet’i vurdular
Ege Denizi’nde gerçekleştirilen “Kararlılık Gösterisi-92” adlı NATO tatbikatında, uçak gemisi Saratoga’dan ateşlenen 2 füze Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait “TCG Muavenet Muhribi”ni enkaza çevirmişti. Olay, 2 Ekim 1992 tarihinde yaşanmıştı. Gerçek atışın bulunmadığı tatbikatta geceyarısı Saratoga personeli, Muavenet Firkateyni’nin de aralarında bulunduğu “Yeşil Grup”a karşı en üst düzeyde alarma, yani savaş haline geçmişti. Saratoga’dan ateşlenen füzeler, 5 denizcimizi şehit ederken, 22’sini de yaralanmıştı.


Irak’ta Türk askerinin başına çuval geçirdiler
4 Temmuz 2003 günü Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentinde karargah kurmuş bulunan 11 Türk askeri ve Türkmen mihmandarları, Peşmerge destekli ABD askerleri tarafından başlarına çuval geçirilerek gözaltına alınmışlardı. Bağdat’a götürülen Türk askerleri sorguya ve işkenceye maruz bırakılmışlardı. 11 Türk askeri toplam 60 saat ABD askerleri tarafından alıkonulmuştu. Olayla ilgili Başbakan Erdoğan, “Nota dediğiniz konu müzik notası değildir” derken, dönemin Genelkurmay Başkanı emekli Hilmi Özkök de çuvalın pratik bir çözüm olduğunu savunmuştu.


Küçük bir olaymış, bu iş çoktan bitmiş
ABD’nin büyükelçi görünümlü CIA ajanı James Jeffrey, Başbakan Erdoğan ile ABD Dışişleri Bakanı Clinton’ın Katar’daki görüşmesi sırasında yaşanan krizle ilgili, “Küçük bir olay, bu iş bitti” dedi. TBMM Dışişleri Komisyonu üyeleriyle Meclis’te görüşen Jeffrey, konunun kapandığını söyledi. Bu arada, görüşmede Jeffrey’e, ABD’nin soykırım tasarısını kabul etmesinin iki ülke arasındaki ilişkileri bozacağı mesajı verildi.  TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan, iktidar ve muhalefet milletvekillerinin bu konuda tek ve tek yürek olduğunu söyledi. Dışişleri Komisyonu üyesi CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da “Soykırım tasarısının kabul edilmesinin ABD-Türkiye ilişkilerini zedeleyeceğini belirttik. Ermeni protokolleri konusunda Meclis’in baskı kabul etmeyeceğini ifade ettik” dedi.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !